Online Rezervasyon
0 (212) 570 50 44 pbx
Litvanya hava yolları kampanyaları

LİTVANYA HAKKINDA

Vilnüs Şehir Rehberi

Litvanya’nın başkenti Vilnüs, Doğu Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri. Kentin sahip olduğu özgün mimarinin ve düzenlenen kültürel etkinliklerin bu rağbette payı büyük. Bağımsızlık döneminin başındaki 10 yılda turistik açıdan nemi bir çekim noktası olmayı da başarmış.
 • Gezilebilecek Yerler

  Kent UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Sokakların, caddelerin tarihi ve bir o kadar da kendine özgü görüntüsü kentin neden bu listede olduğunun apaçık delili. Vilnüs coğrafi olarak biraz kuzeyde kalsa da, kıtanın göbeğindeymişçesine, bir Avrupa şehri görüntüsü çiziyor. Kentin cazibesi sizi çabucak sarıyor ve Litvanyalıların buraya neden büyülü kent dediklerini anlıyorsunuz.

  Barok bir kent olarak bilinse de, Vilnüs farklı mimari üslupları bir arada görebileceğiniz bir yer. Merkezdeki Gedimino Caddesi gezerek bunu siz de görebilirsiniz. Kentteki bir çok bina 1610, 1737, 1748 ve 1749 tarihlerinde gerçekleşen büyük yangınların hemen sonrasında yapılmış. Bu yangınlar bütün ahşap yapıları yok etmiş. Tarihsel kent kesimi bu tarihlerden beri pek bir değişime uğramamış.

  Vilnüs’ün belki de en ilginç ve görülesi mahallesi Užupis Cumhuriyeti. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bu bölge 1997’nin 1 Nisan’ından beri bağımsız bir cumhuriyet. Užupis sözcüğü “ırmağın öte yanında” anlamına geliyor.  Söz konusu akarsuyun adı ise Vilnia ve tarihsel nitelikteki bu kent bölgesi, deyimdeki gibi ırmağın öteki yanında bulunuyor. Yedi bin kadar insanın yaşadığı Užupis’ta sanatçıların sayısı ise 1000 dolaylarında.

  Gezilesi diğer yerler arasında Vilnüs Ünicersitesi, Üç Haç Tepesi, Şafak Kapıları, Başkanlık Sarayı, Hükümet Konağı, Ponar Anıtı, Kalvariijų Pazarı sayılabilir.

 • Kültür ve Eğlence

  Müzeler, Meydanlar, Tarihi Mekânlar, Anıtsal Yapılar
  Ulusal Sanat Galerisi, oldukça çağdaş ve çok işlevli bir sanat ve kültür merkezi. Ülkenin çağdaş sanat eserlerinin sürekli sergilendiği bir koleksiyon dışında, dönem dönem düzenlenen bir çok sanat ve eğitim etkinliğine de ev sahipliği yapıyor.

  Elli yıl kadar süren Sovyet döneminde, suçların planlandığı ve işlendiği KGB yönetim merkezi, bugün bir müze olarak gezilebiliyor. Soykırım Kurbanları Müzesi ya da burada bildik adı ile KGB konuklarını, yakın tarihe uzanan bir yolculuğa çıkarıyor.

  Bir başka bağımsızlık simgesi oldukça ilgi çekiyor, çünkü bu simge, Amerikalı ünlü müzisyen, gitarist şarkıcı Frank Zappa anısına dikilmiş bir anıt. Sovyet döneminde yasaklı sanatçı listesine alınmış Zappa, bağımsızlık kazanıldıktan hemen sonra Vilnüs’te dikilen bu heykeli ile özgürlüğü simgeliyor.

  Katedral ya da Bazilika adı ile anılan yapı, aynı zamanda ülkenin en önemli tapınağı olarak kabul ediliyor. Ulusun vaftiz edildiği 1387 yılının canlı tanığı olan bu katedral, Vilnüs’teki Klasik Mimarinin de en muhteşem örneği. Katedraldeki yeraltı mezarlığı bir tarih müzesi olarak rehber eşliğinde gezilebiliyor.

  Vilnüs Üniversitesi  kampüsü başlı başına gezilesi bir tarih ve kültür adresi. Gotik, Barok, Rönesans ve Klasik biçimdeki yapıları ile görülmesi gereken bir yer. Kurulumuna 1579 yılında başlanmış bu alanda ziyaret edebileceğiniz yerler arasında Sts. Johns Kilisesi ve 68 metre yüksekliğindeki çan kulesi bulunuyor. Vinüs’ün tarihsel kent kesimini bu çan kulesi üzerinden görmelisiniz.

  St Anne's ve Bernardines Kiliseleri, birbiri peşi sıra konuşlanmış Gotik kiliseler. Neredeyse hiç değişmeden 15.yüzyıldan bugüne ulaşan, St Anne’s Kilisesi’nde 33 farklı tuğla kullanılmış.

  17. yüzyıl Barok şaheserlerinden biri olarak gösterilen Aziz Peter ve Paul Kilisesi,  bir başka gezi durağı olabilir. 2 binden fazla figür bulunan iç bölümü kesinlikle görülmeli.

  EĞLENCE

  Parklar, Oyun, Etkinlik ve Doğa Alanları

  Vilnüs’ü gezmenin en güzel yolu yürümek. Ayrıca özenle belirlenmiş ve işaretlenmiş bisiklet yollarını kullanarak, iki tekerlek üzerinde gezip, belli başlı bir çok yeri görebilirsiniz.

  Kent merkezi park alanları ve görkemli yapılarla dolu. Bir yılan gibi kıvrılarak kentin kalbine yönelen Neris Irmağı’nın kıyı kesiminde bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bu geçişte karşılaşacağınız eşsiz manzaralar arasında, hem tarihsel kent hem de gökdelenlerle kendini gösteren, yeni yerleşim bölgesi bulunuyor.

  Üç Haç Tepesi, kentin çok güzel görüntülerini yakalayabileceğiniz bir doğa alanı. Tepede bulunan 3 beyaz haç nedeni ile bu adı alan bölgede ilk haç 17.yüzyılda dikilmiş. Stalin döneminde kaldırılan haçlar 1989 yılında yeniden yerine konmuş. Tepeye yürüyerek çıkmak; sporla olduğu kadar dinginlikle ve doğayla buluşmak için de çok iyi bir fırsat.

  Yukarı Kale Kulesi, 48 metre yüksekliğindeki bir tepenin üzerinde yer alıyor. Bu kule, kentin kurucusu olarak kabul edilen Litvanya Büyük Dükü Gediminas’ın, adı ile de anılıyor.  Kule, 10 ila 14 yüzyıllar arasında kullanılmış yukarıdaki kalenin, bugüne kadar ayakta kalmış tek bölümü olma özelliğini taşıyor. Üzerinden eşsiz bir kent manzarası görebileceğiniz bu tarihsel yapıya, yürüyerek ya da finüküler sistemi kullanarak ulaşabilirsiniz.

  BİR GÜNDE VILNÜS
  Her köşesini görmek belki haftalar alabilir ama kent merkezindeki görülesi yerleri keşfetmek oldukça kolay. Mimari açıdan pek kolay olmayan bir birleşim buradaki, çünkü 21.yüzyıldasınız ama soluk alıp veren, capcanlı bir açık hava müzesini gezer gibisiniz.

  ŞEHİR TURLARI ve ULAŞIM
  Kentin otobüsleri ve troleybüsleri saat 5.00’ten itibaren işlemeye başlıyor. Gece yarısına kadar süren bu seferler, zaman cetveline birebir uygun gerçekleştiriliyor. Elektronik bilet sistemi kullanılıyor ve 30 dakikalık bilet 2.50 Lt, 1 saatlik ise 3.50 Lt. 1.Avro yaklaşık 3.4 Litvanya litası değerinde. Kısa süreli geziler için 1,3 yada 10 günlük biletler alabilirsiniz. 10 günlük biletin fiyatı 46 Lt. Biletleri bindiğiniz taşıttan yada “Lietuvos spauda” denen kiosklardan alabilirsiniz. Minibüs ücretleri ise 3.5 Lt kadar ve sürücüye ödeniyor. Tıpkı ülkemizde olduğu gibi “müsait bir yerde” inme ricası ile inilip biniliyor bu minibüslere.

  YAKIN YERLER
  Avrupa Parkı, sanat ve doğanın iç içe geçtiği çağdaş sanat adreslerinden biri. Vilnüs kent merkezinden 19km kadar uzakta, 1991 yılında kurulmuş. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yüz kadar farklı sanatçının eserlerini burada görebilirsiniz.

 • Yeme İçme

  Litvanya mutfağı yüzyılların birikimini taşıyor. Farklı ulusların mutfaklarından etkilenmiş olsa da kendi özgün yapısını bularak koruyabilmiş bir mutfak. Patates yemeklerinin baskınlığı hissediliyor. Bunlar arasında en etkileyici olan kuşkusuz cepelinai ya da “Zeppelins” adı ile tanınan yemek. Kugelis denen patates somunu türleri ve patates salataları sıkça tüketiliyor.

  Litvanya’da çorba da oldukça yaygın biçimde içiliyor. Šaltibarščiai adı verilen soğuk pancar kökü çorbası, listenin en başında yer alıyor. Yeşillikler ve kaynamış yumurta dışında bizim hiç yabancısı olmadığımız fermente süt ürünü kefir de bu çorbanın içine konan diğer şeyler arasında. Šaltibarščiai özellikle sıcak yaz günleri tüketiliyor çünkü serinletici bir özellik taşıyor.

  Farklı ulus mutfaklarını kolayca bulabileceğiniz bir kent Vilnüs. İtalyan, Çin, Japon, Polonya, Meksika, Hint, Rus, Alman ve Yahudi yemekleri yapan restoranlar gözünüze ilişecektir. Elbette ilk sırayı geleneksel Litvanya yemekleri yapanlara vermelisiniz.

 • Alışveriş

  Pilies Caddesi, kuşkusuz kentin en parıltılı bölgelerinden biri. Özgün mimari dokusunu ve havasını bugün de koruyan bu tarihsel bölgede, dükkanlar, mağazalar, kahvehaneler ve restoranlar görülmeye değer.

  Gediminas Bulvarı Vilnüs’ün yönetsel ve kültürel bir çok kurumuna ev sahipliği yapıyor. Ayrıca alışveriş olanakları bakımından da uğranası bir yer.  Bu geniş cadde, akşam üzerleri araç trafiğine kapatılarak sadece yayalara açılıyor.

 

Litvanya Hava Yollar (212) 570 50 44

Litvanya hava yolları için oluşturduğumuz web sayfasının menünün altında bulunan uçak bileti arama kısmından hangi hava yolunda hangi uçuşlar var, saat kaçta, ücreti ne kadar, en ucuz hangisi diye araştırma yapıp istediğiniz bileti, kredi kartı veya havale ile satın alabilirsiniz. Dilerseniz bizi (212) 570 5044 nolu numaradan arayarak size özel tanımlıyacağımız indirimleri ve kampanyaları kullanarak daha avantajlı bir şekilde Litvanya'ya uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Copyright © 2013 LİTVANYA HAVAYOLLARI
Bu web sitesi 4K Grup LTD ŞTİ. tarafından oluşturulmuştur.